Special purpose lamp for ovens PS ∙ 15W ∙ 110lm ∙ E14
Order code: VIV003182 | SKU Reference: PS-15W E14 VIVALUX
Technical info
| Series | PS |
| Wattage (W) | 15W |
| Luminous flux (lm) | 110lm |
| Voltage (V) | 240V |
| Lampholder | E14 |
| Beam angle | 360° |
| Size (mm) | Ø22x50mm |
| Lamp life (h) | 1000h |
| EAN | 3800228020920 |
Oven lamp 15W, E14, T300°, 240V. The lamps PS have technical parameters that make their design specific so they can be used as light sources in domestic appliances (for oven up to 300°). The lamps are special purpose product according to the definition given in art 3, 1 (a) of Commission Regulation (EU) 2015/1428.

