LED panel GRANDO LED ∙ 40W ∙ 3200lm ∙ white ∙ 4000K
Order code: VIV003428 | SKU Reference: GRANDO LED 40W WH/CL
Technical info
| Series | GRANDO LED |
| Wattage (W) | 40W |
| Luminous flux (lm) | 3200lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 110° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | square shape |
| Size (mm) | 595x595x8mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | 580x580mm |
| EAN | 3800228022108 |
High quality LED panel for general lighting 595 x 595 mm, 40W, 230V, 4000K, 3200 lm, IP 20, 30 000 hrs life time, Ra ≥ 80. Designed for installation in suspended ceilings and comes with a LED power supply. Also available in dimmable version.











