LED downlight SKY LED ∙ 20W ∙ white ∙ 4000K
Order code: VIV003466 | SKU Reference: SKY LED 20W WH/CL
Technical info
| Series | SKY LED |
| Wattage (W) | 20W |
| Luminous flux (lm) | 1800lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø230x26.5mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | Ø200mm |
| EAN | 3800228022146 |
LED downlight Ø230 20W, 230V, 4000K. LED downlight SKY LED is a stylish and energy efficient solution for indoor lighting. Along with the low power consumption (20W), SKY LED achieves very good lighting in the rooms and excellent eye-sight comfort with Ra ≥ 80.





