LED lighting fixture GOLF LED ∙ T8 ∙ 9W ∙ 4000K
Order code: VIV003544 | SKU Reference: GOLF LED T8 9W CL 4000K
Technical info
| Series | GOLF LED |
| Wattage (W) | 9W |
| Luminous flux (lm) | 900lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 270° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | linear shape |
| Size (mm) | 45x32x610mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800228022528 |
GOLF T8 LED 10W directly replaced the fluorescent fixtures 1x18W and 1x36W. It is economical and has long lamp life – 25 000 hours, high luminous flux and it is easy to install and use. GOLF LED is supplied with mounting accessories and power cable. LED lighting fixture length 610 mm, 230V, 4000K.


