Waterproof LED downlight TOP LED ∙ 25W ∙ white ∙ 4000K
Order code: VIV003555 | SKU Reference: TOP LED 25W WH/CL
Technical info
| Series | TOP LED |
| Wattage (W) | 25W |
| Luminous flux (lm) | 2100lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 100° |
| Ingress protection | IP44 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø222x70mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 35000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | PC |
| Mounting hole | Ø210mm |
| EAN | 3800228022603 |
LED downlight Ø222 25W, 230V, 4000K, IP44, white. TOP LED are waterproof LED downlights with protection degree IP44 - suitable for use in locations with high levels of moisture and dust. TOP LED are with high luminous flux and low energy consumption.


