Waterproof LED downlight PUNTO LED ∙ 6W ∙ white ∙ 3000K
Order code: VIV003556 | SKU Reference: PUNTO LED 6W WH/WW
Technical info
| Series | PUNTO LED |
| Wattage (W) | 6W |
| Luminous flux (lm) | 450lm |
| Color temparature | 3000K (warm white) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 100° |
| Ingress protection | IP44 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø110x36mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 35000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | PC |
| Mounting hole | Ø90mm |
| EAN | 3800228022610 |
LED downlight Ø110 6W, 230V, 3000K,IP44, white. PUNTO LED are waterproof LED downlights with protection degree IP44 - suitable for use in locations with high levels of moisture and dust. PUNTO LED require little depth of mounting hole.




