LED strip RGB MEGA LED ∙ 60 SMD5050 ∙ 5m
Order code: VIV003590 | SKU Reference: RGB MEGA LED 60 SMD5050 /reel 5m/
Technical info
| Series | MEGA LED |
| Wattage (W) | 72W |
| Voltage (V) | 12V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 10x5000mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Light color | RGB |
| LEDs per meter | 60 SMD LED/m |
| Wattage/m | 14.4W/m |
| EAN | 3800228022863 |
LED strip, 60 LEDs/m, 14.4W/m, RGB, 12VDC, reel 5 m. LED strips RGB MEGA LED are designed for decorative addition to ceiling concealed lighting, furniture glass shelves, facade walls and windows. They create attractive lighting effects using RGB controllers with a choice of programs with combinations of colors.



