Infrared motion sensor RAFI ∙ SR18 ∙ black ∙ IP44
Order code: VIV003612 | SKU Reference: RAFI SR18-B
Technical info
| Series | RAFI |
| Voltage (V) | 230V |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 55.5x80.2x68.2mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | incandescent 800W; LED 400W |
| Body color | black |
| Warranty | 12 months warranty |
| Sensor type | Infrared sensor |
| EAN | 3800228023013 |
Infrared motion sensor RAFI SR18, max 400W LED, 180°, black, 230V, IP44. The sensor is with range of movement - 180° and maximum detection distance - 12 m. The sensor is waterproof - IP44.

