RGB RF LED controller
Order code: VIV003631 | SKU Reference: RGB RF controller max 144W in 240V-out 12V
Technical info
| Series | CONTROLLER |
| Voltage (V) | 12V |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 65x103x24mm |
| Max load | 144W/288W |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | metal |
| EAN | 3800228023099 |
RGB radio controller 144W, 12VDC, with remote. Radio frequency RGB RF LED controller is a device for managing of LED strips. With radio frequency remote control with 20 buttons RGB RF LED controller has the possibility to control brightness and adjusting the permanent or changing color effects.
