LED ceiling fixture ELLIS/R LED ∙ 12W ∙ white ∙ 4000K ∙ IP54
Order code: VIV003685 | SKU Reference: ELLIS/R LED 12W WH CL 4000K
Technical info
| Series | ELLIS LED |
| Wattage (W) | 12W |
| Luminous flux (lm) | 850lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP54 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø209x48mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | thermoplastic |
| EAN | 3800228023495 |
LED ceiling fixture, round, 12W, 230V, 4000K, IP54, white. ELLIS LED is a series IP54 waterproof ceiling fixtures with the most compact size on the market - their height is only between 39 mm and 48 mm (depending on the model). ELLIS LED are widely used in lighting solutions as well as outside (terraces, facades) and indoors (bathrooms).



