LED lighting fixture POLO LED ∙ T8 ∙ 2x18W ∙ 1200 mm ∙ 4000K
Order code: VIV003810 | SKU Reference: POLO LED T8 2x18W CL 4000K
Technical info
| Series | POLO LED |
| Wattage (W) | 2x18W |
| Luminous flux (lm) | 3600lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 270° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | linear shape |
| Size (mm) | 40x72x1220mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800228024515 |
The LED lighting fixture POLO LED T8 2x18W 4000K includes fitting and 2 pcs glass LED tubes, each of them 18W, included in the price. Тhe body is analogous to the well known for fluorescent lamps. The lighting fixture has a length 1230 mm, IP20 and is intended for general lighting in dry areas and indoors.


