LED reflector lamp RAVE LED ∙ R63 ∙ 8W ∙ 640lm ∙ E27 ∙ 4000K
Order code: VIV003830 | SKU Reference: RAVE LED R63 8W E27 CL 4000K
Technical info
| Series | RAVE LED |
| Wattage (W) | 8W |
| Luminous flux (lm) | 640lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Beam angle | 120° |
| Shape | refletor |
| Size (mm) | Ø63x100mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Equivalent | ~60W incandescent |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800228024645 |
LED reflector lamp R63, 8W, E27, 4000K. RAVE LED is a series reflector LED lamps for direct replacement of conventional reflector incandescent lamps type R63 E27.



