LED floodlight HELIOS LED SMD ∙ 20W ∙ black ∙ 6400K ∙ IP65
Order code: VIV003836 | SKU Reference: HELIOS LED SMD 20W/B 6400K
Technical info
| Series | HELIOS LED |
| Wattage (W) | 20W |
| Luminous flux (lm) | 1600lm |
| Color temparature | 6400K (daylight) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP65 |
| Size (mm) | 179x138x38mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Ambient temperature | -20÷+35°C |
| EAN | 3800228024669 |
LED floodlight 20W, 80lm/W, 230V, 6400K, black, IP65. LED floodlights HELIOS are suitable for direct replacement of conventional metal-halogen or halogen floodlights, used to illuminate stadiums and sports fields, public garages and parking areas, pedestrian zones, streets, yards, parks, gardens etc.


