LED floodlight with sensor NYX LED ∙ 50W ∙ black ∙ 6400K ∙ IP44
Order code: VIV003976 | SKU Reference: NYX LED 50W/B 6400K
Technical info
| Series | NYX LED |
| Wattage (W) | 50W |
| Luminous flux (lm) | 4500lm |
| Color temparature | 6400K (daylight) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 191x170x52mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Ambient temperature | -20÷+35°C |
| EAN | 3800228025772 |
LED floodlight 50W, 230V, 4000K, black, IP44. The new series SMD LED floodlights with sensor NYX LED is an excellent solution for illuminating spaces in front of entrances of buildings, parks and courtyards, garages, alleys, etc. The NYX LED floodlights are with IP44 and a sensor that can rotate both horizontally and vertically.


