LED strip GALO LED ∙ 120 SMD2835 ∙ 6400K ∙ 5m
Order code: VIV003983 | SKU Reference: GALO LED120 SMD2835 W /reel 5m/, 6400K
Technical info
| Series | GALO LED |
| Wattage (W) | 90W |
| Luminous flux (lm) | 11000lm |
| Color temparature | 6400K (daylight) |
| Voltage (V) | 12V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 8x5000mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| LEDs per meter | 120 SMD LED/m |
| Wattage/m | 18W/m |
| Luminous flux/m | 2200 lm/m |
| EAN | 3800228025833 |
LED strip,120 LEDs/m,18W/m, 6400K, 12VDC, reel 5 m, IP20. GALO LED are high power LED strips with 120 2835 SMD LEDs per meter. Main advantages: a high luminous flux 2640 lm/m and a light output 147 lm/W; easy and convenient fitting with self-adhesive tape on the back of the strip.








