LED downlight CALIX LED ∙ 12W ∙ 4000K
Order code: VIV003987 | SKU Reference: CALIX LED 12W CL
Technical info
| Series | CALIX LED |
| Wattage (W) | 12W |
| Luminous flux (lm) | 660lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 140° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø155x40mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 35000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | Ø145mm |
| EAN | 3800228025888 |
LED downlight Ø155, 12W, 230V, 4000K, indirect lighting. With its stylish and attractive design, the LED downlights with indirect light CALIX LED bring a discreet accent in the interior of the premises. The light of CALIX LED makes them very suitable for entrance doors, waiting rooms, lounges in hotels, receptions in administrative and office buildings.



