LED recessed downlight ENZO LED ∙ 6W ∙ 4000K
Order code: VIV003989 | SKU Reference: ENZO LED 6W CL
Technical info
| Series | ENZO LED |
| Wattage (W) | 6W |
| Luminous flux (lm) | 330lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 140° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | square shape |
| Size (mm) | 108x108x36mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 35000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | 95x95mm |
| EAN | 3800228025901 |
LED downlight, 108 x 108 x 36, 6W, 230V, 4000K, indirect lighting. With its stylish and attractive design, the LED downlights with indirect light ENZO LED bring a discreet accent in the interior of the premises. The light of ENZO LED makes them very suitable for entrance doors, waiting rooms, lounges in hotels, receptions in administrative and office buildings.




