LED lamp MARS LED ∙ 40W ∙ 5200lm ∙ E40 ∙ 4000K
Order code: VIV004004 | SKU Reference: MARS LED 40W E40 CL 4000K
Technical info
| Series | MARS LED |
| Wattage (W) | 40W |
| Luminous flux (lm) | 5200lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E40 |
| Beam angle | 330° |
| Size (mm) | Ø96x238mm |
| Lamp life (h) | 20000h |
| Equivalent | ~250W mercury |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800228026038 |
LED lamp 40W, E40, 230V, 4000K. MARS LED lamps are a new generation powerful light sources designed for use in outdoor and industrial lighting fixtures.



