LED bathroom fixture ZOE LED ∙ 8W ∙ 4000K ∙ IP44
Order code: VIV004016 | SKU Reference: ZOE LED 8W CL
Technical info
| Series | ZOE LED |
| Wattage (W) | 8W |
| Luminous flux (lm) | 640lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 110° |
| Ingress protection | IP44 |
| Shape | linear shape |
| Size (mm) | 400x151x67mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Body color | satin nickel |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | PC |
| EAN | 3800228026151 |
The smooth and clean lines of LED lighting fixture ZOE LED 8W 230V IP44 brings sophistication to the modern bathroom interior in a classic or contemporary style. Mounted over the mirror ZOE LED provides consistent light and even illumination in this area without dazzling effect due to the frosted diffusers.


