LED reflector lamp BLAST LED ∙ PAR30 ∙ 12W ∙ 900lm ∙ E27 ∙ 3000K
Order code: VIV004101 | SKU Reference: BLAST LED PAR30 12W E27 WW-3000K
Technical info
| Series | BLAST LED |
| Wattage (W) | 12W |
| Luminous flux (lm) | 900lm |
| Color temparature | 3000K (warm white) |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Beam angle | 40° |
| Shape | refletor |
| Size (mm) | Ø95x112mm |
| Lamp life (h) | 15000h |
| Equivalent | ~75W incandescent |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800228026946 |
LED PAR30 lamp 12W, E27, 3000K. The BLAST LED PAR30 is an energy-efficient alternative of the classic PAR30 incandescent lamps. The use of BLAST LED ensures reliable high-quality lighting.




