LED lamp VOLUX LED ∙ JDR ∙ 7W ∙ 450lm ∙ GU10 ∙ 4000K
Order code: VIV004171 | SKU Reference: VOL JDR 7W GU10 W 4000K VOLUX LED
Technical info
| Series | VOLUX LED |
| Wattage (W) | 7W |
| Luminous flux (lm) | 450lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | GU10 |
| Beam angle | 110° |
| Size (mm) | Ø50x55mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Equivalent | ~73W halogen |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800228027325 |
LED lamp 7W, GU10, 230V, 4000K. The series directional 7W LED lamps VOLUX LED is suitable for general lighting in rooms where it is needed high illumination. VOLUX LED are with high luminous flux (450 lm) and wide beam angle (110°).



