Garden lantern ZURICH ∙ H009 ∙ black ∙ IP44
Order code: VIV004260 | SKU Reference: H009/BK ZURICH IP44
Technical info
| Series | ZURICH |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 120x120x880mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x60W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| EAN | 3800228028162 |
The lantern ZURICH has an extremely modern look in black color and offers a solution for outdoor lighting: in gardens, in front of hotels, pubs, single-family homes or office buildings. The combination of aluminum and glass give a unique character.


