Ceiling fixture BERLIN ∙ 1 x E27 ∙ black ∙ IP44
Order code: VIV004264 | SKU Reference: BERLIN 1xE27 BK IP44
Technical info
| Series | BERLIN |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP44 |
| Shape | octagonal shape |
| Size (mm) | 270x270x130mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x60W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| EAN | 3800228028209 |
The black ceiling fixture BERLIN has eight-sided aluminum body and matt glass diffuser. She is waterproof with IP44 and equipped with E27 lamp holder thus can be used preferably outdoors but also indoors.





