Wall fixture YORK ∙ 1 x E27 ∙ grey ∙ IP44
Order code: VIV004266 | SKU Reference: YORK 1xE27 GR IP44
Technical info
| Series | YORK |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 108x205x175mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x60W |
| Body color | grey |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| EAN | 3800228028223 |
The cylindrical shape and the classic matt grey body color makes the facade wall fixture YORK 1 x E27 very suitable for lighting of contemporary style buildings. The fixture has an aluminum body with an IP44 moisture protection for long lasting and reliable lighting.


