Waterproof ceiling fixture HAVANA LED ∙ 12W ∙ 4000K ∙ IP44
Order code: VIV004278 | SKU Reference: HAVANA LED 12W CL 4000K
Technical info
| Series | HAVANA |
| Wattage (W) | 12W |
| Luminous flux (lm) | 960lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP44 |
| Shape | linear shape |
| Size (mm) | 350x75x50mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 35000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | thermoplastic |
| EAN | 3800228028759 |
HAVANA LED 12W 4000K is an IP44 waterproof ceiling fixture with UV protection. HAVANA is suitable for indoor and outdoor lighting.


