LED lamp NORRIS LED PREMIUM ∙ 9W ∙ 868lm ∙ E27 ∙ 4000K
Order code: VIV004303 | SKU Reference: NGL 9W E27 CL NORRIS LED PREMIUM
Technical info
| Series | NORRIS LED |
| Wattage (W) | 9W |
| Luminous flux (lm) | 868lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Beam angle | 160° |
| Shape | mini globe |
| Size (mm) | Ø45x88mm |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Equivalent | ~64W incandescent |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800228028551 |
NORRIS LED is a series of 9W LED lamps with a very high efficiency 96 lm/W. The lamps have a ceramic housing, which ensures long-term and reliable operation – 30 000 hours life time.



