LED lamp FORCE LED PREMIUM ∙ JDR ∙ 10W ∙ 854lm ∙ GU10 ∙ 4000К
Order code: VIV004307 | SKU Reference: FRL JDR 10W GU10 CL FORCE LED PREMIUM
Technical info
| Series | FORCE LED |
| Wattage (W) | 10W |
| Luminous flux (lm) | 854lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | GU10 |
| Beam angle | 120° |
| Size (mm) | Ø50x56mm |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Equivalent | ~100W halogen |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800228028599 |
FORCE LED are directional LED lamps with a GU10 lamp base, power - 10W and luminous flux - 854 lm (equivalent to a 100W halogen lamp). The wide beam angle 120° makes them suitable for use in both general and accent lighting.




