LED lamp MAX LED ∙ 8W ∙ 806lm ∙ E14 ∙ 4000K
Order code: VIV004460 | SKU Reference: MGL 8W E14 CL 4000K MAX LED
Technical info
| Series | MAX LED |
| Wattage (W) | 8W |
| Luminous flux (lm) | 806lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E14 |
| Beam angle | 160° |
| Shape | mini globe |
| Size (mm) | Ø45x82mm |
| Body color | white |
| Equivalent | ~60W incandescent |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800228029848 |
The lamps from the series MAX LED have a power 8W and a very high efficiency - light output 100,75 lm/W. The series includes candle lamps with E14 base and a small ball with E27 and E14 base in three colors: warm white 3000K, neutral 4000K and daylight 6400K.
Assets
News
Similar models
-
LED lamp MAX LED ∙ 8W ∙ 806lm ∙ E14 ∙ 3000K
-
LED lamp MAX LED ∙ 8W ∙ 806lm ∙ E14 ∙ 6400K
-
LED lamp MAX LED ∙ 8W ∙ 806lm ∙ E27 ∙ 3000K
-
LED lamp MAX LED ∙ 8W ∙ 806lm ∙ E27 ∙ 4000K
-
LED lamp MAX LED ∙ 8W ∙ 806lm ∙ E27 ∙ 6400K
-
LED lamp MAX LED ∙ 8W ∙ 806lm ∙ E14 ∙ 3000K
-
LED lamp MAX LED ∙ 8W ∙ 806lm ∙ E14 ∙ 4000K
-
LED lamp MAX LED ∙ 8W ∙ 806lm ∙ E14 ∙ 6400K



