Waterproof downlight for surface mounting INEZ ∙ DL722 ∙ GU10 ∙ white ∙ IP54
Order code: VIV004653 | SKU Reference: DL722 WH INEZ IP54
Technical info
| Series | INEZ |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | GU10 |
| Ingress protection | IP54 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø80x95mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 35W |
| Body color | white |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| EAN | 3800234851082 |
The waterproof downlights for surface mounting INEZ GU10 are with IP54 and this allow them to be used at places with increased demand of of water protection: bathrooms, various storage and industrial premises. The downlights could be used for outdoor lighting when installed under an awning with directional lamps with VIVALUX brand.




