LED wall light APOLLO LED ∙ 2x5W ∙ black/gold ∙ 4000K ∙ IP54
Order code: VIV004694 | SKU Reference: APOLLO LED 2x5W BK/G IP54 CL-4000K
Technical info
| Series | APOLLO LED |
| Wattage (W) | 10W |
| Luminous flux (lm) | 600lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP54 |
| Size (mm) | 100x95x280mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | black/gold |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| EAN | 3800234851402 |
The facade lighting with the fixtures from APOLLO LED series makes an impressive change of the overall look of the building at night and with their shape the fixtures are remarkable accents on the facades. In the series APOLLO LED there are fixtures in entirely white body and combination of black and gold. The fixtures are with cool light in 4000K. LED lighting fixture APOLLO LED, 2x5W, black/gold, 4000K, IP54.









