Recessed downlight POLLA ∙ SL513 ∙ G5.3 ∙ black/gold
Order code: VIV004699 | SKU Reference: SL513 BK/G POLLA
Technical info
| Series | POLLA |
| Voltage (V) | 12V |
| Lampholder | G5.3 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø85x65mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Max load | max 35W |
| Body color | black/gold |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | Ø70mm |
| EAN | 3800234851426 |
The series recessed downlights POLLA contains 5 colors and color combinations: the classic black body and white body and the combinations black with gold, white with gold and black with white. They are suitable to be used with all VIVALUX LED lamps with G5.3 base.


