Downlight for surface mounting NIKOS ∙ DL724 ∙ GU10 ∙ white/gold
Order code: VIV004705 | SKU Reference: DL724 WH/G NIKOS
Technical info
| Series | NIKOS |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | GU10 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø85x115mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 35W |
| Body color | white/gold |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| EAN | 3800234851488 |
The series downlights for surface mounting NIKOS contains 5 colors and color combinations: the classic black body and white body and the combinations black with gold, white with gold and black with white. They are suitable to be used with all VIVALUX LED lamps with G10 base.




