Recessed downlight LUNA ∙ SL516 ∙ G5.3 ∙ white
Order code: VIV004709 | SKU Reference: SL516 WH LUNA
Technical info
| Series | LUNA |
| Voltage (V) | 12V |
| Lampholder | G5.3 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø96x30mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Max load | max 35W |
| Body color | white |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | Ø85mm |
| EAN | 3800234851525 |
The round shape recessed downlights are movable so the light source beam can be directed. They are suitable to be used with all VIVALUX LED lamps with G5.3 base.



