LED bathroom fixture DAFNE LED ∙ 12W ∙ 4000K ∙ chrome
Order code: VIV004721 | SKU Reference: DAFNE LED 12W CH/CL
Technical info
| Series | DAFNE LED |
| Wattage (W) | 12W |
| Luminous flux (lm) | 900lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | linear shape |
| Size (mm) | 500x75x50mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | chrome |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | stamped steel |
| EAN | 3800234851631 |
If your bathroom interior is mostly with clear lines and you've chosen the timeless luxury of chrome finish surface or designer coquettish black, then DAFNE LED is the ideal over-mirror light for you. The neutral light is an additional advantage of DAFNE LED. LED bathroom fixture DAFNE LED 12W, chrome, 230V, 4000K.




