LED lighting fixture DOLCE/SQ LED ∙ 15W ∙ black ∙ 4000K ∙ IP65
Order code: VIV004750 | SKU Reference: DOLCE/SQ LED 15W BK CL
Technical info
| Series | DOLCE LED |
| Wattage (W) | 15W |
| Luminous flux (lm) | 900lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP65 |
| Shape | square shape |
| Size (mm) | 190x190x42mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | thermoplastic |
| EAN | 3800234851907 |
The waterproof LED ceiling lights series DOLCE LED are an attractive element from your interior as well as the zones around the buildings. They are waterproof with IP65 and are offered in black body color and white body combined with golden front panel. DOLCE LED are available in round, square and oval shape and with color temperature 4000K (cool light).






