LED recessed downlight VERA LED ∙ 24W ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K ∙ IP54
Order code: VIV004757 | SKU Reference: VERA LED 24W CCT DIP-switch
Technical info
| Series | VERA LED |
| Wattage (W) | 24W |
| Luminous flux (lm) | 3000K-1900lm; 4000K-2040lm; 6000K-1950lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP54 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø220x26mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | PC |
| Mounting hole | Ø200mm |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6000K |
| EAN | 3800234851976 |
The series round LED downlights VERA LED are waterproof with IP54 and have a built-in switch for selecting the desired color temperature: 3000K (warm white), 4000K (cool light) or 6400K (daylight). These advantages allow freedom when choosing the application of the downlights. VERA LED are offered in 5 sizes with respective consumption: 5W, 9W, 12W, 18W and 24W.
Assets
News
Similar models
-
LED recessed downlight VERA LED ∙ 18W ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K ∙ IP54
-
LED recessed downlight VERA LED ∙ 12W ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K ∙ IP54
-
LED recessed downlight VERA LED ∙ 9W ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K ∙ IP54
-
LED recessed downlight VERA LED ∙ 5W ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K ∙ IP54








