LED ceiling light with two rings SIRI LED ∙ 32W ∙ CCT ∙ IP44
Order code: VIV004811 | SKU Reference: SIRI LED 32W CCT
Technical info
| Series | SIRI LED |
| Wattage (W) | 32W |
| Luminous flux (lm) | 3000K-2394lm; 4000K-2738lm; 6400K-2531lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP44 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø380x60mm |
| Lamp life (h) | 15000h |
| Body color | black/white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6400K |
| EAN | 3800234852355 |
We present to you the ultra-thin SIRI LED IP44 moisture-proof ceiling lights. An important advantage of the series is the ability to choose and change the outer ring - in white and black, as well as the easy way to select the preferred color temperature via a slider located on the back of their housing. Thus, depending on the position of the slider, SIRI LED will constantly shine in one of the selected color temperatures: 3000K (warm white), 4000K (neutral light) or 6400K (daylight). They are available in three powers and three sizes: - 18W with a diameter of 250 mm; - 24W with a diameter of 320 mm; - 32W with a diameter of 380 mm. Installing the ceiling lights is extremely easy, and their IP44 moisture protection makes them suitable for lighting in living rooms, kitchens, bedrooms, hallways, offices, as well as in rooms with increased moisture protection requirements.











