LED wall light BOSTON LED ∙ 10W ∙ white ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K ∙ IP65
Order code: VIV004824 | SKU Reference: BOSTON LED 10W BK CCT-switch IP65
Technical info
| Series | BOSTON LED |
| Wattage (W) | 10W |
| Luminous flux (lm) | 690lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 60° |
| Ingress protection | IP65 |
| Size (mm) | 100x200x80mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 40000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6400K |
| EAN | 3800234852461 |
BOSTON LED are spectacular waterproof facade sconces with attractive design and power 10W. They can be used for exterior and interior lighting. They are available in white, black and black with gold body colors and have a switch for selecting CCT: 3000K, 4000K or 6400K.








