Linear LED tracklight CORN LED ∙ 12W ∙ black ∙ 3000K
Order code: VIV004835 | SKU Reference: CORN LED 12W BK/WW-3000K
Technical info
| Series | CORN LED |
| Wattage (W) | 12W |
| Luminous flux (lm) | 750lm |
| Color temparature | 3000K (warm white) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 24° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 148x66x33mm |
| Lamp life (h) | 6000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800234852546 |
The two series for single phase two-wire rail DRAX LED and CORN LED with VIVALUX brand offer high quality lighting without glare. CORN LED are with narrow beam angle 24° and are suitable for accenting on specific interior area since their luminous part is movable. DRAX LED are with mat diffuser for maximum eye cmfort and their luminous part is also movable. The power and luminous flux of the fixtures of the DRAX LED series are higher and they are suitable for basic lighting in rooms with a standard ceiling height. The fixtures in both series are offerd in black body color and 3000K or 4000K color temperature.


