Solar LED worklight ZEIN SOLAR LED
Order code: VIV004849 | SKU Reference: ZEIN SOLAR LED IP44
Technical info
| Series | ZEIN SOLAR LED |
| Luminous flux (lm) | 850lm |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 170x150x50mm |
| Body color | grey |
| Light source | LED light source |
| Warranty | 24 months warranty |
| Ambient temperature | -25 ÷ 45°C |
| Color Rendering Index | CRI 70 |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6400K |
| EAN | 3800234852645 |
ZEIN SOLAR LED is a portable worklight with 4 rechargeable batteries that can be charged by the solar panel of the fixture or by USB cable. The worklight can be used as external battery for charging cell phones and can work in differen modes which are selected by pressing the switch ON/OFF button: 1) 3000К; 2) 6400К; 3) 4000К; 4) Red-blue signal; 5) Flashlight (at the side of the floodlight body). In operation modes 1 to 3 the LED fixture light can be dimmed to 25% by continuous press of the switch on/off button. The fixture ZEIN SOLAR LED has a hook for hanging and magnets for attaching to iron surface.










