LED floodlight with solar panel HECTOR SOLAR LED ∙ 50W ∙ 6400K ∙ IP65
Order code: VIV004891 | SKU Reference: HECTOR SOLAR LED 50W
Technical info
| Series | HECTOR SOLAR LED |
| Wattage (W) | 50W/6W |
| Luminous flux (lm) | 420lm |
| Color temparature | 6400K (daylight) |
| Beam angle | 90° |
| Ingress protection | IP65 |
| Size (mm) | 219x253x46mm |
| Mounting | surface mounting |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | ABS |
| Ambient temperature | -25 ÷ 45°C |
| EAN | 3800234852980 |
The HECTOR SOLAR LED series features solar LED floodlights with a power of 50W, 100W and 200W. Made of high-quality UV-protected polycarbonate, they have high-capacity batteries that are powered entirely by sunlight through high-quality solar panels. The cable connecting the panels and the spotlights allows installation at a distance so that the panel is illuminated by the sun for the longest time, and the spotlight illuminates exactly the area where light is needed.



