Waterproof LED street lighting fixture STRADA LED ∙ 50W ∙ 6400K ∙ IP65
Order code: VIV004894 | SKU Reference: STRADA LED 50W 6400K IP65
Technical info
| Series | STRADA LED |
| Wattage (W) | 50W |
| Luminous flux (lm) | 5000lm |
| Color temparature | 6400K (daylight) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 90°/120° |
| Ingress protection | IP65 |
| Size (mm) | 507x68x13mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Ambient temperature | -20÷+35°C |
| EAN | 3800234853017 |
To illuminate larger outdoor spaces, especially if a road passes through them, the new VIVALUX product STRADA LED luminaire can be used. It works at a standard voltage of 230V and can be mounted directly on a wall or on the slingshot of a pole using its adapter. Its light part is movable and allows it to be directed as needed within an angle of 25˚ up or down. The STRADA LED fixture has a power of 50W and is suitable for use in lighting park lanes, parking lots, wider outdoor spaces around public and commercial buildings and private homes.




