LED filament lamp FLICK LED PREMIUM ∙ AF60 ∙ 11W ∙ 1521lm ∙ E27 ∙ 3000K
Order code: VIV004961 | SKU Reference: AF60 LED 11W E27 WW 3000K FLICK LED PREMIUM
Technical info
| Series | FLICK LED |
| Wattage (W) | 11W |
| Luminous flux (lm) | 1521lm |
| Color temparature | 3000K (warm white) |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Beam angle | 360° |
| Shape | standard |
| Size (mm) | Ø60x105mm |
| Lamp life (h) | 15000h |
| Body color | transparent |
| Equivalent | ~100W incandescent |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800234853550 |
The latest series FLICK LED PREMIUM are filament LED lamps with a higher energy efficiency class - D and 140 lm/W, which not only save energy, but also shine much brighter. The series offers lamps with a color temperature 3000K and 4000K and with universal shapes of the transparent glass bulb A60, B35 and G45. Main advantages - excellent ability to realistically reproduce colors with CRI > 80; - very high energy efficiency 140 lm/W; - high-quality LED filaments type COG (chip on glass) with reliable operation; - steady illumination at a 360° beam angle around the lamp.
Assets
News
Similar models
-
LED filament lamp FLICK LED PREMIUM ∙ AF60 ∙ 11W ∙ 1521lm ∙ E27 ∙ 4000K
-
LED filament lamp FLICK LED PREMIUM ∙ AF60 ∙ 14W ∙ 2000lm ∙ E27 ∙ 3000K
-
LED filament lamp FLICK LED PREMIUM ∙ AF60 ∙ 14W ∙ 2000lm ∙ E27 ∙ 4000K
-
LED filament lamp FLICK LED PREMIUM ∙ BF35 ∙ 7W ∙ 960lm ∙ E14 ∙ 3000K
-
LED filament lamp FLICK LED PREMIUM ∙ BF35 ∙ 7W ∙ 960lm ∙ E14 ∙ 4000K
-
LED filament lamp FLICK LED PREMIUM ∙ GF45 ∙ 7W ∙ 960lm ∙ E27 ∙ 3000K
-
LED filament lamp FLICK LED PREMIUM ∙ GF45 ∙ 7W ∙ 960lm ∙ E27 ∙ 4000K
-
LED filament lamp FLICK LED PREMIUM ∙ GF45 ∙ 7W ∙ 960lm ∙ E14 ∙ 3000K
-
LED filament lamp FLICK LED PREMIUM ∙ GF45 ∙ 7W ∙ 960lm ∙ E14 ∙ 4000K



