Facade lighting fixture BERGAMO ∙ single∙ 1xGU10 ∙ black ∙ IP65
Order code: VIV004971 | SKU Reference: BERGAMO 1xGU10 BK IP65
Technical info
| Series | BERGAMO |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | GU10 |
| Ingress protection | IP65 |
| Size (mm) | 65x110x120mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 35W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| EAN | 3800234853659 |
Facade lighting fixtures from the series BERGAMO are waterproof with a degree of protection IP65 and are intended for outdoor lighting. The series contains single and double fixtures, respectively for evening lighting in one or two opposite directions. The body of the fixtures is aluminum in a classic black color. The base of the sconces is compact and enables installation on a wide range of vertical surfaces. The garden fixtures VIVALUX are extremely suitable to be used with GU10 lamps VIVALUX.


