Furniture LED downlight OLI LED ∙ 2W ∙ black ∙ 4000K ∙ IP44
Order code: VIV004976 | SKU Reference: OLI LED 2W BK CL IP44
Technical info
| Series | OLI LED |
| Wattage (W) | 2W |
| Luminous flux (lm) | 150lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP44 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø65x14mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 15000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | plastic+metal |
| Mounting hole | Ø58mm |
| EAN | 3800234853703 |
The new OLI LED series with the VIVALUX brand are downlights intended for embedding in furniture. This type of lighting has a number of applications: lighting the work surface under a top cabinet, lighting in furniture niches or display cases, etc. OLI LED are available in three colors of the front panel: white, black and nickel matt. All recessed lights shine with a color temperature of 4000K, i.e. in neutral light and have a matt diffuser to reduce glare. OLI LED recessed downlights operate at a mains voltage 230V and therefore do not require a transformer to reduce the voltage.




