Solar LED lighting fixture REX SOLAR LED ∙ 150W ∙ 6400K ∙ IP65
Order code: VIV004987 | SKU Reference: REX SOLAR LED 150W
Technical info
| Series | REX SOLAR LED |
| Wattage (W) | 150W/14W |
| Luminous flux (lm) | 2300lm |
| Color temparature | 6400K (daylight) |
| Beam angle | 100° |
| Ingress protection | IP65 |
| Size (mm) | 237x602x43mm |
| Mounting | surface mounting |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | ABS |
| Ambient temperature | -25 ÷ 45°C |
| EAN | 3800234853819 |
The REX SOLAR LED series features solar LED lighting fixtures with a power of 50W, 100W and 150W, suitable for lighting outdoor spaces. This is possible because REX SOLAR LEDs have a built-in microwave motion sensor. In addition, the fixtures of the series are equipped with a remote control and a battery with sufficient capacity to ensure the operation of the fixtures for up to 8 hours in the corresponding selected mode.






