Solar LED wall light with passive infrared sensor EZRA SOLAR LED ∙ PIR ∙ 4000K ∙ IP54
Order code: VIV004991 | SKU Reference: EZRA SOLAR LED PIR IP54
Technical info
| Series | EZRA SOLAR LED |
| Luminous flux (lm) | 700lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP54 |
| Size (mm) | 210x113x109mm |
| Mounting | surface mounting |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | ABS+PC |
| Ambient temperature | -25 ÷ 45°C |
| Color Rendering Index | CRI 70 |
| EAN | 3800234853840 |
EZRA SOLAR LED IP54 is a solar LED lighting fixture equipped with an infrared motion sensor and a high-quality solar panel that charges its battery. The mode of operation is also selected through the on/off buttons of the fixture: Mode 1: At dusk, the body automatically lights up with 10% of the declared luminous flux. When movement is detected within the range of its sensor, the body lights up with 100% of the declared light flux for 30 seconds, and if there is no movement in the next 30 seconds, it goes back into standby mode and lights up at 10%. Mode 2: When motion is detected in the range of its sensor, the body lights up for 30 seconds, and if there is no movement in the next 30 seconds, it does not light up. Mode 3: Regardless of whether or not there is movement in the range of its sensor, the body lights up with 10% of the declared luminous flux.



