Suspension CASTELLO ∙ SSP749 ∙ 1хЕ27 ∙ black/gold ∙ metal
Order code: VIV004998 | SKU Reference: SSP749 E27 CASTELLO
Technical info
| Series | CASTELLO |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø400x1400mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x14W |
| Body color | black/gold |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+PVC |
| EAN | 3800234853918 |
Add elegance to your interior with the new suspensions series CASTELLO. The metal diffuser is a perforated structure in a current color combination of black and gold. CASTELLO creates muteness, coziness and taste for a different style of the room. Depending on the desired atmosphere in the room, you can use E27 filament LED lamps of different shapes and powers.


