Suspension CARUSO ∙ SSP750 ∙ 1хЕ27 ∙ smoked glass
Order code: VIV004999 | SKU Reference: SSP750 E27 CARUSO
Technical info
| Series | CARUSO |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø350x1500mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x14W |
| Body color | smoky |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+glass |
| EAN | 3800234853925 |
Just as the black color of the body has confidently established itself in interior lighting fixtures, smoked glass is finding more and more fans. In combination with a suitable filament LED lamp VIVALUX, the suspensions with large smoked glass from the CARUSO series add a touch of luxury and reflect the individual approach in choosing them for the illuminated interior.



