Suspension BERNARD-E ∙ SSP755 ∙ 1хЕ27 ∙ decorative cage ∙ black
Order code: VIV005004 | SKU Reference: SSP755 E27 BERNARD-E
Technical info
| Series | BERNARD |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø180x1400mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x14W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+PVC |
| EAN | 3800234853970 |
Industrial style started from the old factories overseas, which at the beginning of the last century were converted into homes for various artists. That's why this style relies on imperfect lines, rough surfaces, dark colors and numerous safety cages. The new series of decorative suspensions BERNARD are designed in this style and in combination with the right filament LED lamp from the VIVALUX brand, it can completely fit into the interior of a modern home that relies on industrial design.


